Erkeklerde saç dökülmesinin sebepleri

4
3097

Erkek tipi saç kaybının daha fazla olması sebebiyle araştırmacılar  Bonn Üniversitesi’nde iki grup üzerinde araştırma yaptı. Bilim adamları, %80’i ırsi olan şakaklardan başlayan, başın ön ve orta alanlarında devam eden erkeksi saç dökülmesine büyük ölçüde zemin hazırlayan kromozoma bağlı iki değişiklik belirledi. Avrupa’da saç dökülmesi problemi olan 1125 ve 296 erkekten oluşan gruplar üzerinde yapılan araştırmlar, andorjen alıcısını kodlayan gendekinin yanı sora yirminci kromozomda farklılık belirlenen hastaların saçlarının dökülme riskinin diğerlerine göre yedi kat fazla olduğunu gösterdi. Genellikle erkekleri etkilemekte olan ancak kadınlarda da görülebilen çok sık rastlanan bu saç dökülme şeklinin erkeklik hormonlarına bağlı olduğu düşünülüyordu. Erkeklerde olan saç dökülmesi bazen yirmili yaşlar gibi oldukça erken bir dönemde bile ortaya çıkabilmektedir.

Genetik ve hormonal etkilere bağlı kaçınılmaz bir durum olan saç kaybı, pek çok erkek için kâbus olma ihtimalindedir. Çoğu erkek için en büyük estetik problem saçlarının dökülmesidir. Neyse ki saç restorasyonu durumunda özellikle son yirmi yılda ortaya çıkan gelişmeler sayesinde erkeklerin kaderi değişiyor.

Dökülme ilk başladığı dönemlerde muhtemel bir operasyonu geciktirmek ve mevcut saçları korumak için kullanılan başlıca iki tane ilaç bulunuyor. Bunlardan bir tanesi saçlı deriye sprey olarak uygulanabilmektedir, diğeri ise hap olarak kullanılmaktadır. Fakat bu ilaçlardaki bir sorun herkeste aynı düzeyde etkili olmamaktadır. Bazı hastalar son derece fayda görürken bazılarına etkisi olmamaktadır. Bir diğer sorun da ilaç kesildikten belli bir süre sonra eski duruma geri dönülmesidir, yani tedavinin ömür boyu devam etmesi gerekmektedir. Bu ilaçlar dışında özellikle kozmetik endüstrisi tarafından geliştirilmiş olan onlarca ilaç, krem, cihaz olsa da bunların bilimsel olarak etkinlikleri halen sorgulanmaktadır.

Saç ekim ameliyatı saç olmayan bir alana saç içeren bir deri parçasının modern cerrahi yöntemlerle nakledilmesi 1930 – 1940 yıllarına kadar dayanır. Son yirmi yıl içinde ise nakledilen üniteler 1 – 2’li saç tellerine kadar indirgenmiş, artık mikroskobik düzeyde çalışılmaya başlanmıştır. Bu sayede ekilen saçların yeni yerinde yaşama şansı arttırılmış, hem de çok daha doğal neticeler ortaya çıkmıştır. Teknolojik gelişmeler sayesinde ayrıca bir seferde daha fazla sayıda saç nakletmek mümkün hale gelmiştir. Artık saç alacak yeteri kadar bölge olduğu takdirde her türlü dökülmüş bölge doğal bir şekilde saçlandırılabilmektedir. Erkeklerin en sık yaptırdığı estetik operasyon olan saç ekiminde ideal görüntü saç ekiminden hemen sonra alınmıyor. Ekilen saçların bir kısmının dökülmesine rağmen ekim yapılan bölgedeki saç kökleri bir süre sonra boşlukları doldurmaya başlıyor. Bilim adamları doku mühendisliği teknikerleriyle laboratuvar ortamlarında tek bir saç telinden birçok tel elde etmeyi başarmışlardır. Fakat bunun kişiler için ne zaman kullanılabilir bir teknoloji olarak sunulacağı henüz belirsizdir.

4 YORUMLAR

  1. hocam merhabalar. ben 26 yaşındayım. saçlarım baya döküldü. anne baba tarafında herhangibir şey yok. yani ırsı değil diye düşünüyorum. bir sıkıntım hastalığım da yok çok şükür. ama bu yaşta neden bu kadar döküldü anlamıyorum. size bu şikayetlerle gelenler var mı acaba? sizce neden olabilir?

  2. yok kardeşim bişeye bağlı değil bence. dökülce varsa dökülüyo yani. ben de seninle aynı sıkıntıları yaşıyorum. belki de bu kadar kafamıza takıyoruz diye dökülüyo. tedavi düşünüyorum ama devamlı şehirdışına gidip geldiğim için karar veremiyorum bi türlü. acil şifalar diliyorum sanada.

  3. arkadaşlar bence zaman geçirmeden tedaviye başlayın. ben prp tedavisi yaptırdım çok da memnun kaldım. tabi önce tetkik yapılıp sorununuza bakılıyo sonra tedaviye karar veriliyo. size uygun mudur bilmem. ama gidin bi doktorla görüşün fikir alın derim. henüz saçlarınız sizdeyken bi yerden başlayın.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.