Kadınlarda saç dökülmesi

0
2020

Saç dökülmesi erkeklerin olduğu gibi kadınların da problemidir. Kadılarda saç problemlerinden muzdariptir. Günlük 80-100 saç telinin dökülmesi tıbbi olarak normal sayılmaktadır. Belli dönemlerde mevsimsel olarak saç dökülmelerinde artış olmaktadır.

Kadınların saç dökülmesinin çeşitli sebepleri vardır. Hormonsal, Genetik, Erkek Tipi, Tramvatik, Stres, Cilt Problemleri ve diğer problemlerdir.

Kadınların belli dönemlerinde meydana gelen hormonsal değişikliklerdir. Kadınların menopoz dönemleri, buluğ çağı, gebelik dönemlerinde hormonsal değişiklikler olmaktadır. Erkek tipi dökülmelerde saç kaybı erkeklerde olduğu gibi ön ve tepe noktalarında lokal dökülmeler olduğu ve ön saç çizgisinin değişmektedir. Erkek tipi dökülmeler erkeklerde olduğu gibi tepe noktasındaki açılmalardır. Ciltle meydana gelen ciltle ilgili (saç kıran)problemlerdir.  Gergin ve sıkı olarak saçları toplamak,  fön, saçları yolmak, kullanılan ilaçlardan kaynaklanan dökülmelerdir. Stres’ te bu problemlerden biridir. Bu dönemlerde saç tellerinde genelinde incelme ve dökülme görülmektedir. Saç çizgisinde değişiklik görülmemekte ve saçlı bölgenin tamamında bir dökülme görülür.

Bu tür dökülmelerin çözümü ilaç, mezoterapi, prp gibi yöntemlerdir. Bu tür hastaların stresten uzak durup, tedavilerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.

Kalıtsal olarak aileden gelen dökülmeler, genetik dökülmelerdir. Tramvatik durumlarda kaza, yanık ve benzeri şekilde oluşan lokal saç kayıplarıdır. Kalıtsal olarak ve tramvatik saç kayıplarının çaresi saç ekimidir.

Sağlıklı Ve Mutlu Günler Dileriz.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.