Saç Kıran

0
7264

Saç Kıran

Bu tür hastalıkların tedavileri oldukça güç, sabır istiyor ve zaman alıyor. Öncelikle hangi tür bağışıklık hücrelerinin hastalıkta rol oynadığının belirlenmesi; yani ne tür bir saç kıran hastalığı olduğunun belirlenmesi ve buna göre tedaviye başlanması çok önemli. Bunun için saç kıranda deri istilasında hangi tip hücreler daha baskın, nötrofiller mi, lenfositler mi, yoksa karışık olarak her iki tip hücre de rol oynuyor mu bu belirlenmeli.

Saç Kıran; Genel olarak tedavi prensiplerine bakıldığında anti enflamatuar ilaçlar dediğimiz türde ilaçlar kullanılarak saç köküne saldıran hücrelerin (ve özellikle de lenfositlerin ) ataklarını azaltmak ya da durdurmak amaçlanmakta. Bu ilaçlar topikal olarak yani deriye sürülerek, deri içine doktor tarafından iğneyle enjekte edilerek veya ağızdan alınan haplar olarak hastaya tatbik edilebiliyor.

Nötrofilik grup dediğimiz daha çok mikropların işe karıştığı ve iltihaplı çıbanlar ve irinli sivilcelenme şeklinde saç kıran hastalıklarda etken mikrobun bulunması ve buna yönelik antibiyotik tedavisi ne başlanması şart. Bunun için akıntılı alanlardan kültür alınması , etken mikrobun bulunması gerekli. Antibiyotikler hem dışarıdan pomad şeklinde hem de ağızdan tablet şeklinde verilebilir. Gerekli görülürse saç kıran alanda deri içine de anti enflamatuarlar enjekte edilebilir.

Saç Kıran Tedavisi

Eğer saç kıran hastalıkları en az 1-2 yıl içinde tekrar etmiyorsa o zaman saç kıran bölgesindeki onarım için saç ekimi yapılabilir ya da saç dökülen kel kalmış alan cerrahi olarak çıkarılabilir. Bunun tek istisnası “folliculitis decalvans” denilen saçlı deride iltihaplar ve derin çıbanlarla devam eden saç dökülmeleri . Bu durumda tedavi için hastalık seyri sırasında, beklenmeden, cerrahi ile bu hastalıklı deri kısmı çıkarılıp atılabilir ve tedavi sağlanmış olur.

Uzun süren bir rahatsızlık. Tedaviler, semptomların azalmasına ve enflamasyonun gerilemesine dek 6 -12 ay kadar sürebilir. Tedavi, kaşınma, yanma , ağrı , hassasiyet, pullanma /kepeklenme, kızarıklık, sivilcelenme gibi bulgular geçene dek devam etmeli.Fakat bugün kullandığımız tedaviler ne yazık ki altta yana ve süre gelen hastalığı tam olarak durduramıyor , semptomlar gerilese bile saç dökülmesi devam edebiliyor. Zaman içinde klinik olarak hastalıkta geri dönüşler (rekürens) görülebiliyor ve bu durumda tedavi tekrarlanıyor

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.