Saçlar Sık Yıkanır mı?

0
7591

Saçlar Sık Yıkanır mı?

Saçları sabunla yıkamanın şampuana karşı bir üstünlüğü yoktur. Hatta tam aksine şampuanların sabuna göre saç derisinin PH‘ına ve saç tellerinin yapısına göre formüle edilen maddelerden oluştukları için sık kullanım açısından daha uygun olabilmektedir. Tabii ki de doğal içeriye sahip sabunlar örneğin zeytinyağlı olanlar kimyasal içermedikleri için sağlıklıdır. Ancak saçınız için uygun içeriğe sahip olup olmadığını bilemezsiniz.

Saçlar Sık Yıkanır mı; Saçlarınızı iki günde bir yıkamak yeterli olacaktır. Saçları arkadan sık sık toplamak iyi değildir. Bir süre sonra traksiyon abonesi denilen saç dökülmesine yol açar. Sık sık şampuan değiştirmeyin. Saçlarınızı ılık suyla yıkayın çok sıcak su kullanmayınız.

Saç Yıkama Teknikleri

Saçlarımızı yıkarken öncelikle kullanacağımız ürünlerin ne kadar bitkisel ağırlıklı olduğuna dikkat etmek gerekir. Bunlara dikkat etmemiz için saç türünün kuru, nemsiz, yağlı mı, kepekli mi hangi saç türüne göre hangi ürünleri alabileceğimize doğru karar vermek gerekir. Saçlarımızı yıkmak için kullanacağımız suda çok önemlidir. Suyun temiz olması ya da kireç bakımından en az seviyede olması gerekmektedir.

Saçların fazla yıkanması faydadan çok zarar getirmektedir. Saçı yıkamak için kullanılan sabun ve şampuan içinde kimyasal içerikler, deterjan  özellikli maddeler bulunmaktadır. Sürekli olarak saçın temiz kalması için kullanılan ürünler saçın dış yüzeyini kaplayan yağ tabakasını çözerek saçın mat görünmesine neden olur. Yıkamanın sürekli olmasından dolayı bu yağ tabası kendini yenileyemez. Bu yüzden saçın yapısına göre, eğer yağlı ise haftada iki kere, kuru saçlara sahip iseniz daha seyrek bir şekilde yıkanması gerekir. Saç yıkarken saçın yapısına göre ürünler kullanılmadır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.