Ergenlik Döneminde Saç Dökülmesi

0
3471

Ergenlik Döneminde Saç Dökülmesi

Ergenlik Döneminde Saç Dökülmesi; saç köklerinin erkeklik hormonlarına gösterdiği fazla duyarlılık, saç dökülmesine yol açar.

Öncelikle olarak ergenlik çağında saç dökülmesine neden olabilecek en ciddi neden olan hormonal değişimden bahsetmek gerekir. Bu dönemlerde hormonal dengelerin oluşmasına kadar geçen süreçte meydana gelen dengesizliklerden etkilenen saç köklerinde eğer bir genetik yatkınlık da söz konusu olursa, saç dökülmeleri başlayabilir. Bilhassa bir erkeklik hormonu olan androjen hormonları ve kadınlık hormonu olan östrojen hormonlarının inişli ve çıkışlı bir seyir haline gelmesi, ergenlik döneminde genç kızlar için bu durum dökülme nedeni olabilir.
Erkeklerde ise androjen hormonlarının artarak erkeklik hormonlarının belli noktalara ulaşmasıyla genetik yatkınlığı olan gençlerde saç dökülmeleri başlayabilir. Burada önemli olan genetik yatkınlığı olan bireylerde androjen hormonlarına olan duyarlılık ve hassasiyettir. O sebeblerdir ki genetik yatkınlığı olmayanlarda androjen hormonlarındaki bu değişime rağmen bir saç dökülmesi sorunu olmayacaktır.
Kalıtımsal nedenler de bunda etkilidir. Bu tip saç dökülmesi, erkeklerde en sık rastlanan durumdur. Modern tedavi yöntemleri ancak kısmi ve geçici fayda sağlamakta, tedavi kesildikten sonra dökülme devam etmektedir. En yoğun dökülme 20li yaşlarda görülmektedir, 35 yaşından sonra dökülme azalmakta ya da durmaktadır.

Bu dönemden sonra medikal tedaviler etkisizdir, ancak saç ekimi gibi cerrahi yaklaşımlar denenebilir.

Bu yaşlarda hızlı gelişmeye uyum sağlayamayacak şekilde eksik beslenmeler ya da yapılan düzensiz diyetlere bağlı olarak da ortaya çıkabilen mineral ve vitamin eksiklikleri de saç dökülmesi problemine davetiye çıkarmaktadır. Bütün bunlara birde gençlerin içinde bulunduğu sınav stresleri de buna dahildir. Bu durumda hormonal düzensizlikler yanında stres de saç dökülmesine neden olmakta ve ortaya çıkan saç dökülmesi problemi de stresi artırmaktadır. Bu kısır döngü saç dökülmesinin önemli boyutlara ulaşmasına neden olabilmektedir. Bu durumun bilinçli bir şekilde anlaşılabilmesi ve gerekli tedbirlerin alınarak bu dönemin olumsuzluklardan en az etkilenebilecek bir şekilde geçiştirilmesi mümkün olabilir.

Çok güç güçlü etkisine karşılık olarak yan etkisiz bir formül olması gerekir. Saç dökülme basamaklarının tümüne etki yaparak bu basamakları sadece saç kökünde durduracak çok kuvvetli etken maddeleri içeren bitki üzerinde zengin bir formül tercih edilmesi gerekir.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.