Fue saç ekimi

1
4876

Fue yöntemi, saç ekiminde en fazla tercih edilen saç ekim yöntemidir. Fue tekniği saçlı doku alımı ve dikiş izi olmadan uygulanan bir tekniktir. Fue motoru adı verilen cihazın ucuna takılan özel iğnelerle,saç kökleri tek tek saçlı dokudan alınarak nakledilmektedir. Fue tekniğinde saç kökleri lokal anestezi altında alınır ve saçsız alana nakledilir.
Fue Yöntemi, saç ekiminde son dönemde en fazla tercih edilen saç ekim yöntemidir. Fue yöntemini kısaca, lokal anestezi altında saçlı doku alınmadan ve kesi, dikiş izi olmadan, saç köklerinin tek tek alınması ile uygulanan bir teknik olarak tanımlayabiliriz.

Saç kökleri, Fue motoru adı verilen cihazla, tek tek saçlı dokudan alınarak nakledilmektedir. FUE (Follicular Unit Extraction) yönteminde greftler genelde 1 mm punch lar ile saçlı dokudan tek tek alınarak, saçsız alana nakledilir. Fut tekniği ile farklılaştığı nokta da saç köklerinin alım şeklidir.

Fue saç ekimi lokal anestezi altında uygulanmaktadır.Neşter kullanılmadan,kesi ve dikiş olmadan saç ekimi gerçekleştirildiğinden hastalar ve saç ekim merkezleri tarafından tercih edilmektedir. Fut tekniğine göre daha konforlu bir operasyondur. Saç kökleri (greftler) dairesel hareket eden fue motorunun ucunda bulunan punch’lar ile alınır. Saç telleri punch lar ile ortalanır ve saçlı deriye batırılarak saç kökü saçlı dokudan ayrılır, daha sonra pensler ile saç teli kökü ile bereber saçlı dokudan dışarı çıkartılır. Dışarı alınan saç kökleri canlılığını devam ettirebilmesi için saçsız alana nakledilinceye kadar özel bir solüsyon içinde bekletilir.

Fue saç ekimi yönteminde en hassas noktalardan ilki saç köklerinin fue motoru ile çıkarılması işlemidir. Kullanılan teknik ve cihaz genelde tüm saç ekim merkezlerinde aynıdır. Saç kökleri çıkarılırken punch adı verilen özel iğneler kullanılır demiştik. Bu iğnelerin çapları önemlidir. Genelde merkezlerde 0.5 mm, 0.8 mm, 1 mm, 1.2 mm çapında iğneler kullanılır. bu çaplar saç kökü alınacak hastanın saç teli kalınlığına ve bir saç fölikülü içinde kaç tane saç kökö barındırdığına bağlı olarak uzman tarafından değiştirilir. Ancak genelde köklerin rahat alınabilmesi için, 1mm ve 1.2 mm lik iğneler kullanılır. İğne çaplarının tekli ve ikili greftlerde 0.5 mm ve 0.8 mm tercih edilir. Lütfen saç ekim merkezinde uygulama öncesi kaç mm lik iğnelerin kullanılacağını öğrenin. Bu hem daha dar bir alandan daha fazla greft çıkarılabilmesine yardımcı olur, hemde köklerin çıkarıldığı bölgedeki dokunun daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

Fue motoru ile saç kökleri alınırken, saç köklerini alan uzmanın cihazı çok dikkatli kullanması gerekir.Saçlı dokuya girerken saçın çıkış yönüne göre iğneyi batırması gereklidir. Aksi durumda saçlı deri altındaki kök zedelenebilir, parçalanarak daha sonra saç teli üretmeyebilir. Bunun sonucunda da normal olarak alınabilecek greft sayılarının çok altında kalınır. Zedelenmiş olan saç kökleri nakledilseler dahi daha sonra saç teli üretemezler.İşte saç ekimi yaptırdım ama ekilen saçlar çıkmadı şikayetlerinin temelinde bu ilk aşamadaki saç kökü alımı hataları vardır. kökler saç teli ile beraber alındığı için siz sadece saç telini görürsünüz oysaki, zedelenmiş olan saç kökü daha sonradan saç teli üretmeyecektir.

1 YORUM

  1. arkadaşar ben de bir saç ekim mağduruyum. tecrübelerimi burdan paylaşmak istedim. geç oldu ama çok bilgi sahibi oldum bu konuda. kaç kök ekildiği önemli ama daha da önemli olan o ekilen köklerden kaçı çıkacak. benden alınan kök sayısının yarısı çıktı ancak. çünkü kökler alındıktan sonra dışarda çok bekletirsen ya da gerekli ortamı sağlayamazsan kökler ölüyor. ekilse bile çıkmıyor. benim öenrim sadece paraya, doktora bakmayın. iyi araştırın. iyi günler.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.