FUE Yöntemi ve FUT Yöntemi Arasındaki En Önemli Farklar

2
5668

FUE (foliküler ünite ekstraksiyonu) ve FUT (Folliculair unıt transplantation) yöntemleri arasın da en belirgin olan fark saçlı deriden saçın alınması işlemidir. FUT tekniği genel olarak saç olan bölge de çok az saç olmasından dolayı tercih edilir ve iki kulak arasın da bulunan saçlı deri ve dikiş ve kesilen yere dikiş işlemi yapılarak kapatılır estetik dikiş olmasından dolayı mutlaka hiçbir iz bırakmaz. İyileşme dönemi hastanın kendi vücut yapısına bağlıdır.
Saç ekim işleminde FUT yönteminde de FUE yönteminde de kanal açılarak alandan alınan saç kökleri yerleştirmesi iki yöntem için de aynı şekilde geçerlidir. Saç ekimi yöntemin de FUE işlemi tek tek alınan greftler belli aralıklar da belli sayılar da yerleştirilir. İkisini birbirinden ayıran en belirgin özellik saç olan alandan saç köklerinin alınış şeklidir. FUE yönteminde de herhangi bir dikiş izi gibi husus söz konusu değildir. Ancak iki yöntem de cerrahi bir operasyon olduğu için iki teknikte ameliyathane ortamlarında uzman ekipler tarafında ve belgeleri olan hekimler tarafından uygulanmalıdır.
Saç ekimi işlemini yapan merkezlerinde ya da kliniklerde size saç ekimi yapacak olan doktor ilk muayene de saç ekimi yapacakları yöntemini doktorunuz size söyleyecektir. Sizin için en doğru yöntem hangisi olacak ise doktorunuz sizi o yönteme yönlendirerek gerekli bilgileri anlatıp işleme başlayacaktır. Doktorunuza bu hususta kesinlikle güvenmelisiniz saç köklerini yapacağı muayene de tanıyacak ve sizin için en uygun saç ekim tekniği hangisiyse onu uygulayacağında emin olun. Doktorunuzu doğru seçmeniz belgeli ve bu işi yapma izni olan daha önce bu işlemi yapmış olması yani deneyimli olması çok önemlidir. Saç ekimi yöntemlerinde son yıllarda ve günümüzde kişiler ve doktorlar tarafından en çok tercih edilen teknik FUE yöntemidir.
FUT tekniği FUE tekniğine göre çok daha eskiler de kalmış bir teknik olup sadece gerekli durumlarda FUT tekniği tercih edilmektedir. Özellikle tercih edilmesinin nedeni az saça sahip olan kişilerde özellikle alınacak saç köklerinin de buluğu bölge de çok az saç var ise doktorlar bu nokta da mutlaka FUT yöntemini tercih etmektedirler. Doktorunuzun sizin için en iyi yöntemi seçeceğini kesinlikle unutmayınız. Doktorunuza sadece kullandığınız ilaç varsa bu ilaçları ve kalp, yüksek tansiyon, şeker vb gibi hastalıklarınız varsa bunları söyleyiniz ve geriye kalan her şeyi rahatlıkla doktorunuza bırakınız.

2 YORUMLAR

  1. ne eski bir yöntemmiş o fut yöntemi ya. kellikten kurtuluyosun belki ama bu seferde kafanın arkasında kocaman izin oluyo. fue yöntemi çıkmış iyi olmuş. şimdi de lazerli bişiler çıkmış diyolar. onu da beklesek mi acaba? daha yeni bişeyler çıkarmı? yoksa daha çok kelleşmeden yaptırsak mı operasyonumuzu?

  2. merhabalar. benim baya bi açıklığım var ve saç ektirmeyi düşünüyorum. ancak araştırma yaparken bir de folligreft diye bişeyle karşılaştım. yanlış yazmış olabilirim. bu nedir? protez gibi bi şey mi. yoksa ekimin bi çeşidi mi? biraz bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden saolun.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.