Saç ekimi yöntemleri

0
1985

Saç ekimi ülkemizde yaklaşık on yıldır uygulanmaktadır ve son yıllarda da çok başarılı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Saç ekiminin ilk yıllarında hemen hemen kimse sac ekiminin ne olduğunu bilmiyor bu uygulamaya korkuyla bakıyorlardı. Dolayısıyla yapılan sac ekimi sayısı oldukça az ve başarı oranı da düşüktü. Saç ekiminin ülkemizde ilk uygulana tekniği fut yöntemidir. Foluküler ünite transplantasyonu anlamına gelen fut operasyonunda donör alandan alınan saçlı doku greftlere ayrılarak yeni alanlarına naklediliyordu. Şunu belirtmekte fayda görüyorum saç ekiminde dünyada halen en yaygın olarak kullanılan saç ekim yöntemi fut’tur. Fue yöntemini uygulayan merkezlerde motorsuz fue uygulaması yapmaktadır. Yani punch dediğimiz iğnelerde saç kökleri alınmaktadır.

Peki, neden hala dünyada yaygın olarak fut yöntemi kullanılmaktadır. Bunun birkaç nedeni vardır. Fut yöntemiyle ekilen sacların ekim sonrasında çıkma ihtimalin fue yöntemine oranla daha fazla olmaktadır. Fut yönteminde saç kökleri ayrıştırılırken bir miktar fire verilmektedir ancak ekilen sac köklerinin sac teli üretme ihtimali çok fazla olmaktadır. Bunun sebebi köklerin saç folikülünün zarar görmemesi veya daha az zarar görmesidir. Eğer fut yöntemini uygulayan ekip yeterli tecrübeye sahipse yapılan sac ekimlerindeki basarı oranı çok yüksektir. Fut yönteminde mikro greft elde etmek zordur, eğer bunu başarabilin bir ekip varsa sonuç çok başarılı olacaktır. Fut yönteminde basarı oranı yüksek ama süreç ve iyileşme dönemi fue ye göre biraz daha sıkıntılıdır.

Dikkat edilirse fut yöntemi ile sac ekimi yaptıran kişilerde ekilen sacın çıkmama ihtimali çok az iken fue de bu oran daha fazladır. Onların sıkıntısı doğal görünümün fue ye oranla daha az olmasıdır. Bu da mikro greft elde etmeye alakalıdır, eğer ekip dediğimiz gibi tecrübeli ve profesyonelse bu dezavantaj ortadan kalkmaktadır. Ama ülkemizde bu acı tecrübeyi yaşayan çok saç ekimi mağduru olduğu düşünülürse fut birçok saç ekimi yaptırmak isteyen insanı korkutmaktadır.

Fut tekniğinin tercih edilmesini diğer bir nedeni de saçların tamamının kısaltılmamasıdır. Eğer ekim yapılacak alan az ise; ön sac çizgisinden ibaretse veya körfez bölgelerine ekim yapılacaksa sacların tamamının kısaltılması söz konusu olmadığı için tercih edilmektedir. Bilindiği gibi fue tekniğinin dezavantajlarından biri de saçların tamamen 1 numaraya kısaltılması gerekliliğidir. Özellikle sanatçılar, yöneticiler, siyasetçiler ve tanınmış kişiler veya saclarının uzamasını bekleyemeyecek derecede zaman sorunu olan kişiler fut yöntemini tercih edebilirler.

Fue yönteminde başarılı bir sac ekiminin ilk şartı saç köklerine alınırken zarar verilmemesidir. Fue motorunu kullanmak zordur ve oldukça tecrübeli olmayan bir uzman tarafından kullanılıyorsa alınan daha doğrusu alındığı zannedilen köklerin birçoğu hayatını devam ettirmeyecek ve yeni saç telleri üretemeyecektir. Bu risk gözünüze alındığında fue uygulamasını ancak ve ancak birkaç yıl fue sac ekimi tecrübesi olan bir uzmana yaptırmak şarttır. Aksi takdirde rahat bir süreci olarak lanse edilen fue yöntemi sizin hayallerinizi yıkılabilir.

Dünyaya baktığımızda özellikle sağlık alanında yapılan bir yenilik uzun araştırma ve uygulama süreçleri sonrasında önerilmektedir. Ülkemizde ise bu süreç daha kısa ve araştırma daha azdır. son yıllarda fue saç ekimi yönteminin başlamasıyla avantajlı yönleri ve kolay süreci nedeniyle birçok kişi saç ekimi yaptırmaktadır. Ancak memnuniyet oranlarına bakıldığında neredeyse yarı yarıya bir oran görünmektedir. Fut ve fue yöntemi bir cerrahi müdahaledir ve mutlaka doktor tarfaından yapılmalıdır. Uygulamaya bakış bu şekilde olmalıdır, ancak fue uygulamaları kesi ve dikiş olmadığı için ülkemizde daha ziyade sağlık personeli tarafından uygulanmaktadır. Bu da birkaç ay saç ekimi tecrübesi yaşayan bir sağlık personelinin hemen saç ekimi uzmanı pozisyonuna geçmesi anşamına gelmektedir. Oysa yurtsışı yapılan operasyonlar doktorlar ve ekipleri tarafından yapılmakta operasyonun her aşamasında doktor görev almaktadır. Konusunda uzman bir doktor öncelikle uygulamanın başarısını amaçlar kolaylığını değil.

Bu makaleden çıkarılacak sonuç fue yada fut yönteminin daha iyi yada kötü olduğu değildir. Saç naklini yapacak ev tüm sorumluluğu alacak olan tecrübeli bir doktorun operasyonun başarısı için hangisinin gerekli olduğuna uzman gözüyle karar vermesi gerektiğidir. Konfor ve rahatlık saç ekimi başarısının önemli kriterlerinden biridir ama ilk tercih sebebi olmamalıdır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.