Saç ekimi

4
2765

Günümüzde pek çok insan, saç dökülmeleri ve kellik sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Kimi zaman yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın bu durum rahatsız edici düzeyde ve şekilde olabiliyor. Bunların sebepleri genetik yatkınlıklar, aşırı kilo alımı veya kaybı, kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemi sonrasında metabolik değişimler, ilaç kullanımından doğan yan etkiler ya da yaşlanma olabilmektedir. Bu sebepleri az çok herkes bilmektedir. Ancak bunlara kesin ve kalıcı çözümler bulma konusunda sıkıntı yaşarlar. İnsanlar birbirlerine kulaktan dolma, sözüm ona denenmiş bitkisel kürler, ilaçlar önerirler. Ancak bunların sağlıklı, güvenli ve kalıcı olduğu da tartışılır. Bu konuda, teknoloji ilerledikçe, yeni aletlerin çıkmasıyla, saç dökülmesi ve kellik artık kader olmaktan çıkmıştır. Artık insanlar, kendi sağlıkları için araştırma yaparak, gerekli uygun koşullara sahip yerlerde, gönül rahatlığı ile korkmadan saç ekimi işlemini gerçekleştirebilirler

Saç ekimi, bireyde saçların güçlü ve neredeyse hiç dökülmeyen, saçın yoğun olduğu bölgelerden alınıp, saç kaybına uğrayan bölgeye nakledilmesi ile ortaya çıkan estetik operasyondur. Saçın alındığı bölge genellikle, uzmanların donor dominant olarak adlandırdıkları başın yan ve arka kısımlarıdır. Bu bölgede saçlar bireyin hayatı boyunca uzamaya devam eder ve asla dökülmez. Bu bölgeler genetik yapı itibari ile dökülmemeye kodlanmıştır diyebilmek mümkün. Bu bölgeden alınan saçlar, saçsız bölgede işlem gördükten sonra da bu özelliklerini genleri nedeni ile kaybetmezler. Bu yüzden saç ekimi, doğru ve profosyonel ellerde yapıldığı zaman beklenen sonuçları verir ve tekrar dökülme olmasını engeller. Donor dominansı bu nedenler ile saç ekimi işleminde başarıyı sağlayan bilimsel temel olarak adlandırılabilir.
Saç ekiminde Fut ve Fue olmak üzere iki yöntem uygulanıyor. Fut ense bölgesinden, iki kulak arasından şerit halinde parça alınarak bu parçadaki saçların ayrıştırılıp ekildiği yöntemdir. Fue ise, ense bölgesindeki daha geniş bir alandan saçların mikromotorla tek tek alınıp ekildiği yöntemdir. Fue yönteminde saç alınan bölgede dikiş olmadığı için belirgin bir iz kalmamakta, bu da iyileşme döneminin daha kısa ve konforlu olmasını sağlamaktadır. Bu avantajları sebebiyle Fue artık Fut’a göre daha çok tercih edilmektedir.

4 YORUMLAR

  1. gerçekten ne kadar ilerledik bu konuda. geçen gün iş ile alakalı biriyle tanıştım. toplantılar falan. baya samaimi olduktan sonra adam saçının ekim olduğunu söyledi. inanamadım. ben olsam belki utanır söylemezdim. ama adam gururla söylüyor. eski halinin de fotografını gösterdi sonra. nerden baksanız bi 10 yaş atmış. kim yapmışsa eline sağlık çok başarılı gerçekten.

  2. evet ya çok güzel ekimler var ben de internetten araştırıyorum bazen ama çok kötüler de var. insanın aklı karışıyo. araştırıyorum. tam bi yer için karar veriyorum. sonra orası ile ilgili kötü bişey duyuyorum vazgeçiyorum. o arada da zaman geçiyo tabi. acil bi yerde karar verip yaptırmam gerekiyo. ama neresi?

  3. benim merak ettiğim şey gerçekten saç ekiminin herhangi bir yan etkisi ya da zararı var mı? merkezler tabiki yok diyo. ama ekim yaptırmış olan ve herhangi bir sorun yaşayan var mı? varsa burdan yazabilir mi acba?

  4. herkese merhaba. benim açıklığım biraz fazla ve değil bir seans 2 seansta bile zor kapanır gibime geliyo. acaba en fazla kaç kere ekim yapılabiliyo? yani bi kısıtlama var mı?

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.