Saç Ekimi fiyatı

2
5544

SAÇ EKİMİ FİYATI NE KADAR OLMALIDIR ? FİYATI BELİRLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR ?

Bu makalemizde saç ekimi fiyatını etkileyen faktörleri madde madde ele alalım ve sizin beklentinizi karşılayan saç ekimi fiyatının yaklaşık maliyetini kendiniz belirleyin.

SAÇ EKİMİ YAPILACAK MERKEZ YADA HASTANE

Saç ekiminde ilk ve en önemli olan faktör operasyonun yapılacağı yerin hastane mi, klinik mi, muayenehane de mi olduğudur. Belki şaşıracaksınız ama malesef apartman dairelerinde dahi bu uygulamanın yapıldığını çeşitli forum sitelerinde duyuyoruz. öncelikle sağlık bakanlığı yönetmeliği ne diyor ona bakalım. Özetle saç ekimi operasyonları cerrahi müdahale niteliğindedir, hastane veya cerrahi müdahale birimi bulunan sağlık merkezlerinde ameliyathane (steril) ortamında yapılmalıdır demektedir. Bugün bir hastanede ameliyathane kullanımı bedeli yaklaşık olarak 1000-3000 tl arasında olduğu düşünülürse bu bedelin saç ekimine yansıması hastanenin konumuna, markasına ve hizmet kalitesine göre değişiklik gösterecektir.
SAÇ EKİMİNİ YAPACAK UZMAN

Saç ekimi plastik cerrahi veya dermatoloji uzmanı başkanlığında sağlık personelinden oluşan bir ekiple gerçekleştirilmek zorundadır. Plastik cerrahın 2 saatlik bir burun ameliyatını ortalama 3000-6000 tl arasında yaptığını varsayarsak, 6-7 saatlik bir saç ekiminin bütün aşamalarında bulunması demek uzmanın tecrübesine ve insiyatifine göre 1000-4000 tl arası bir bedele denk gelmektedir.

SAÇ EKİMİNİ YAPACAK EKİBİN TECRÜBESİ

Saç ekimi sadece uzman tarafından gerçekleştirilemez, saç ekimi süreci esnasında gresflerin alınması, ayrıştırılması ve yeni alana yerleştirilmesi esnasında ekip yardımcı olmaktadır. Ortalama 2500-3000 greftlik bir fue saç ekimi normalde tecrübeli 3-4 kişilik bir ekibin acele etmeden, dikkatli bir şekilde 6-7 saatte bitirebileceği bir operayondur. Ekipteki iki, üç yıl tecrübeli bir personel ile yeni başlayan bir hemşirenin el becerisi de aldığı ücrette aynı değildir. Tecrübeli 3-4 kişilik bir ekibin saç ekimi maliyetine etkisi yaklaşık 750-1000 tl dir.

KULLANILACAK MEDİKAL MALZEME VE CİHAZLAR

Saç ekiminde kullanılacak sarf malzemelerin ve ortamın sterilizasyonu çok önemlidir. Kullanılan ilaçlar ve fue motoru genelde bütün merkezlerde aynıdır. saç ekimi tecrübe ve el becerisinin önemli olduğu operasyonlardan biridir, belki de sarf malzeme maliyetinin en az olduğu cerrahi müdehale denebilir.
UYGULANACAK SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ

Saç ekimi Fue veya Fut yöntemlerinden biriyle veya ikisi bir arada yapılarak uygulanabilir. Yöntem hastanı saç açıklığına, donör alanın durumuna ve doktorun tercihine bağlıdır. Fut operasyonun süresi yaklaşık 5 saattir ve seans fiyatı uygulanır, donör alan kesilerek alındığı için greftlerin ayrıştırılması işlemi vardır, bu da personel sayısını artırabilir.Ekipte 4-5 kişi olmalıdır. Fue saç ekiminde de ise ekilecek greft sayısına bağlı olarak operasyon süresi 8-9 saate çıkabilir, bu da aynı gün o ekibin sadece bir saç ekimi yapabileceği anlamına gelir. Oysa 4-5 kişilik bir ekip günde iki fut operasyonu gerçekleştirebilir, bu nedenle maliyet fue yöntemine göre daha düşüktür. Her iki yöntemin bir arada yapıldığı operasyonlar ise saç ekimi merkezine göre 1,5 seans fiyatı üzerinden değerlendirilir.

KURUMSAL VEYA BİREYSEL HİZMET GÜVENCESİ

Saç ekimi öncesinden ziyade saç ekimi sonrası süreçte , saç ekimi yaptırdığınız yerin kurumsal bir sağlık merkezi mi yoksa bireysel bir uzman mı olduğu önemlidir. Çünkü herhangi bir sorun olmadığı durumda zaten sorun yoktur, ama sorun olduğunda bir muhatap yada yazılı bir belge sizi sıkıntılı bir süreçten kurtarabilir. Bunun yanısıra saç ekimini uygulamalarına ciddi manada yaklaşan bir sağlık kuruluşunda birden fazla saç ekimi ekibi olduğu için günde birden fazla saç ekimi yapabilirler. Bu nedenle hasta sayısı ve tecrübeleri de daha fazla olmaktadır. Ancak anlaşmalı bir hastaneden operasyon yapan ekiple , yoğun bakım ünitesi dahi bulunan hastanede yapılan operasyon bedeli de maliyet olarak aynı olmayacaktır.

HİZMET KALİTESİ, OPERASYON SONRASI TAKİP VE DESTEK HİZMETİ

Saç ekimini iki yönü vardır, uygulama ve hizmet. Bunlardan herhangi biri eksik olduğunda memnuniyetiniz az olacaktır.Aldığınız sağlık hizmeti ne olursa olsun en kalitelisini hakediyorsunuz. Özellikle saç ekimi hayat boyunca bir yada iki defa yaptırabileceğiniz bir operasyondur. Bu tecrübenizi güzel anılarla hatırlamak ve değer verildiğinizi görmek sizi mutlu edecektir. Sonrası süreçte her türlü sorun ve isteklerinizde karşınızda muhatap bulduğunuzda bir kez daha doğru karar verdiğiniz göreceksiniz. Firma açısından iyi bir halkla ilişkiler, refakatçi personel, otel, ulaşım gibi hizmetleri vermek demek fazla sayıda personel demektir ve maliyete yansıması anlamına gelir.

Saç ekimini aradan çıkartılacak bir operasyon olarak görmeyin. Çünkü telafisi çok zor olan bir operasyondur. Görüşme yaptığınız merkezlerde, muayene esnasında yukarıda saydığımız özellikleri arayın. Unutmayın vereceğiniz karar, alacağınız riski belirler.

2 YORUMLAR

  1. merhabalar ben de saç ekimi düşünüyorum. evet bu faktörler çok etkiliyor fiyatı. ama ucuza kötü bir yerde yaptırmak da istemediğim için şimdi para biriktiriyorum. bir kere olsun kurtulayım bu sıkıntıdan. en kısa zamanda ekim yaptırcam işallah.

  2. evet saç ekimi fiyatları bazı yerlerde biraz pahalı ama yurt dşından çok da ucuz. ben de yakup beye katılıyorum. emin olduğunuz bir yerde biraz paraya kıyıp pahalı da olsa yaptırın. sonrasında geri dönüşü olmayan sıkıntılara yol acabiliyo aksi halde.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.