Saç Ekimi Operasyonu

3
2177

Saç ekimi operasyonlarında saçlı deriden alınan saç kökleri, saç dökülmesinin oluştuğu bölgeye transfer edilmektedir. Saç ekimi operasyonlarında yapılan ilk işlem saçlı derinin lokal anestezi ile uyuşturulmasıdır.

Buna bağlı olarak hasta operasyon esnasında uyanık kalır, TV seyredebilir, kitap ve gazete okuyabilir yani gayet rahat bir operasyon süreci geçirir ve kesinlikle acı hissetmez.

Saç ekimi operasyonlarında saç kökü alımı ve saç ekimi işlemi iki farklı yöntem ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemler FUT ve FUE dir.

FUT yöntemi saç ekimi operasyonları arasında ilk kullanılan yöntemlerdendir. Bu yöntemde saç kökleri kafanın arka kısmından yani ense bölgesinden şerit halinde çıkarılmaktadır. Bu bölge saç kökü alınacak bölgelerin içinde en güvenilir bölge olarak bilinmektedir. Alınan bu saçlı doku parçası saç köklerine 1’li, 2’li, 3’lü ve 4’lü olacak şekilde ayrıştırılır. Saçlı doku parçasının ayrıştırılmış haline greft denir. Her greft 1 – 4 adet saç teli içermektedir. Kafanın arka kısmında şerit şeklinde doku parçasının alındığı bölge birbirine birleştirilir ve dikilerek bu kısım kapatılır. Doku parçasının alındığı kısımda kalan boşluğun kapanması saçların uzamasıyla gerçekleşir ve ekim işleminden sonra saçlar uzadıktan sonra çok kısa olacak şekilde kestirilmezse saçlar dikiş izleri görünmez.

FUE yöntemi ise FUT yönteminden sonra kullanılmaya başlamıştır ve yerini sağlama alarak günümüzde en çok kullanılan saç ekimi yöntemi haline gelmiştir. Bu yöntemde enseden şerit halinde doku parçası alınmaz ve haliyle dikiş atılması de gerekmez. FUE yönteminde kafanın arka kısmı dışında kol, bacak, göğüs ve sırt bölgelerinde kıl kökü alımı yapılabilir. FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınır ve yine aynı şekilde tek tek ekilir.

3 YORUMLAR

  1. Saçlarım dökülüyor ancak saç ekimi yaptırmaktan korkuyorum saç ekimi ameliyatları cidden bu kadar rahat mı geçiyor ben iğneden ve ameliyattan korkuyorum eğer gerçekten acı hissi olmuyorsa kesinlikle saç ektireceğim.

  2. Murat bey ben bu sitenin müdavimlerdeniyim diye bilirim size saç ekimi hakkında güzel yazıları var hocamın ve tek bir yazıya bakarak karar vermemenizi tavsiye ederim bütün yazılarını okursanız hocamın o zaman daha iyi anlarsınız saç ekimi operasyonun nasıl geliştiğini. Bende saç ekimi yaptıracağım ve bir kaç siteyi takip ediyorum günlük olarak.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.