Saç Ekimi Sonrası Süreç

0
9249

1. Saç ekimi sonrası saçların bakımı
Saç Ekimi Sonrası Süreç; Saç bakımı operasyondan sonra saç ve saçlı derinin iyileşmesi için önemlidir. Sadece saç ekimi için değil sağlıklı olan saçlara da uygulanması önerilir. Saç bakımını evde kendi kendinize uygulayarak iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz.

– Operasyondan 4 gün sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
– Saçlar Bephantol losyon ve verilen özel şampuan ile yıkanmalıdır.
– Saçları yıkarken hafif masaj uygulayabilirsiniz ancak ekim alanına masaj yapmamalısınız.
– Saçlar ortalama 15 gün boyunca günde 1 – 2 defa yıkanmalıdır.
– Saçları yıkama esnasında çok hafif hareketlerle dikkatli yıkamalı, ekilen bölgeye zarar vermemelisiniz.
– Saç kurutma makinesini 5 gün sonra soğuk üfleme olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
– 15 gün boyunca sprey, boya, jöle…vs. kullanmayınız.
– Ekilen saçlar 3 hafta sonra dökülme sürecine girebilir ancak dökülen bu saçlar

8 hafta sonra daha sağlıklı ve gür olarak çıkar.
– Önerilen şampuan ile ense bölgesi normal yıkama hareketleri ile dikiş alanı da dahil olmak üzere itina ile yıkanır.

Ekim bölgesi yumuşak hareketlerle şampuanlanır. Tüm bu yıkama hareketleri tamamlandıktan sonra uzun süre durulanır. 10 gün sonunda yani kabuklar yok olduğunda saçlarınızı kendi şampuanınızla ve yine kendi ritminizle yıkayabilirsiniz.
– Saçlarınızı doğal kuruttuktan sonra dikkatlice tarayınız. Saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa 5 günden sonra soğuk hava üflemesiyle kullanabilirsiniz.
– İlk 3 gün kirli bir ortamda çalışmanız gerekiyorsa, mutlaka başınıza şapka
(kasketli, arkadan genişliği ayarlanabilir) takınız.
– İlk 15 gün saçınıza saç spreyi ya da jöle sürmeyin. 3 hafta sonra ekilen alanlardaki saçlar dökülebilir, endişe etmeyiniz. 8 hafta içerisinde saçlar tekrar uzayacaktır. Saç ekimi sonrası muhakkak plastik cerrahınızın size önerdiği saç yıkama kürünü takip edin ve size özel bu iş için özel tasarlanmış şampuanlar kullanılması gerekir.

Saç ekimi sonrası son derece dikkatli ve muhakkak mümkünse başka birinden yardım alarak bu işi yaparsanız çok sağlıklı olur. İlk saç ekimi çok ama çok önemlidir. Ekilen saçların yerinden oynamaması çok önemlidir. Düzgün bir şekilde yapılmazsa bir çok ekilen saç kökünü kaybedebilirsiniz.

2. Saç Ekimi Sonrası Beklenenler
Saç nakli yapılan hastaların %80’inin cerrahiden yaklaşık 3 hafta kadar sonra ekilen saçlarının tamamı veya bir kısmı dökülür. Unutulmamalıdır ki bu durum normaldir ve her zaman geçicidir. Saçlar döküldükten sonra saçların yeniden uzaması 3 – 6 ayı alacaktır. Saçlarınızın her ay yaklaşık 1’er cm uzayacağını hesaplayabilirsiniz.

3. Saç Ekimi Sonrası İz Kalır mı?
Fue yöntemi ile hiç bir şekilde iz kalması mümkün değildir.

4. Saç Ekimi Sonrası Saç Traşı

* Saç ekimi operasyonundan sonra ekim bölgesinde ve donör alandaki (ense) saçlar üç ay süreyle makas kullanarak kısalttırınız.
* Saç ekimi operasyonu sonrasında saçlar çok kısa kullanılmak istenirse en az altıncı ayında ustura yapılabilir.
* Saç ekimi operasyonu sonrasında saçlara boya uygulanmak istenirse en az altı ay geçmiş olması gerekir.

5. Saç Ekimi Sonrası Normal Saç Gelişimine Dönüş

Saç nakli yapılan birçok hasta cerrahiden yaklaşık 6 hafta sonra ekilen saçlarının döküldüğünü dehşetle görür. Unutulmamalıdır ki bu durum normaldir ve hemen her zaman geçicidir. Saçlar döküldükten sonra, saçların yeniden büyümesi 5 – 6 haftayı alacaktır. Saçlarınızın her ay yaklaşık yarım inç uzayacağını hesaplayabilirisiniz.

6. Saç Ekimi Sonrası Takip Eden Girişimler

Daha doğal bir görünüm elde etmek için insizyonlarınız iyileştikten sonra birtakım cerrahi düzeltme girişimlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu saç çizgisinin minigreft, mikrogreft ve slit greftlerle yeniden şekillendirilmesi şeklinde olabilir. Eğer bir flep ameliyatı geçirmişseniz kafanızda köpek kulağı olarak isimlendirilen bir çıkıntı kalmış olabilir. İyileşmeniz tamamlandıktan sonra doktorunuz bunu küçük bir cerrahi girişimle ortadan kaldırabilir.

7. Saç Ekimi Sonrası Saçım İlk Günkü Gibi Olacak mı?

Asla saçlar dökülmeden önceki sıklıkta olmazlar. Çünkü, saç ekimi yöntemleriyle alınan saçların hepsi çok daha büyük bir boşluğu örtmek için kullanılmaktadır.Alan büyüdükçe saçın cm2′deki sıklığı azalmaktadır. Açık alan küçük olunca daha sık, geniş olunca daha seyrek olarak görüntü vermektedir.

8. Saç Ekimi Sonrasında Nasıl Bir Bakım Yapmak Gerekir?

Saç operasyonundan sonra yara kabukları dökülene kadar saç yıkamalarına dikkat etmek gerekir. Yıkama esnasında şampuan saçın her bölgesine eşit miktarda yayılır ve bastırmadan hafif dokunuşlarla saç derisine masaj yapılarak uygulanır.

9. Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekiminden 3 hafta sonra ekilen saçların gövdeleri dökülür ancak saç kökleri yerinde kalır ve kökler dinlenme evresine girer. Üç ay boyunca ekilen saçlar dökülebilir, panik olmayınız. Saçlar, saç ekimi işleminden 3 – 4 ay sonra çıkar. Çıkma süreci 6 – 9 ay boyunca devam eder.

10. Saç Ekimi Sonrası Ekilen Saçların Dökülme İhtimali Var mıdır?

Saç ekiminde ekilen saçlar kalıcıdır. Ekilen saçlarda tutmama diye bir ihtimal yoktur. Bir daha dökülmez çünkü genetik olarak dökülme özelliği olmayan kafanın arka bölgesinden alınan saçlar kullanılmaktadır.

11. Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıdaki tıbbi talimatlara dikkatlice uyulması iyileşme sürecini kısaltacaktır;
– Tıbbi personelin verdiği ilaçları muntazam alınız.
– Tedavi sonrasındaki üç gün vücutça efor sarf ettirecek işlerden kaçınınız.
– Tedavi sonrası 48 saat içerisinde alkol ve aspirin almayınız.
– Ameliyat sonrasında ensede hafif bir kanama görülebilir, endişe etmeyiniz.

Bu nedenle ilk gece için arkaya bandaj yapılacaktır.
– Başta herhangi bir şişme olmasını önlemek amacıyla soğutma tedavisi önermekteyiz.

Bir buz torbası hazırlayınız ve alın bölgesinin üzerine 1 saat arayla 10’ar dakika ayakta veya oturarak
uygulayınız. Bu işlemi tedavi sonrası 3 gün, günde bir kaç kez tekrar ediniz. Şişme hiç olmayabilir
ancak olduğu takdirde lütfen endişe etmeyiniz.
– Kontakt lens kullananlar alında doku şişliği olmuşsa bu geçene kadar lenslerini kullanmamalıdırlar.

12. Saç Ekimi Sonrası Süreç
Saç ekim süreci 3 gündür; birinci gün saç ekimi, ikinci gün pansuman, üçüncü gün ilk saç yıkama işlemi yapılarak süreç sonlandırılır. Bundan sonra tatlı ve heyecanlı bir bekleyiş süreci başlar. Saç ekiminin ertesi günü normal hayatınıza dönebilirsiniz. Saç ekiminden sonraki bir hafta süresince alkol ve sigara kullanılmaması tavsiye edilir.

Birkaç hafta süreyle ağır egzersizlerden kaçınınız. 1 ay süresince hamam, sauna, deniz ve havuza girmeniz sakıncalı olabilir. Yeni saçlarınız operasyondan 12 hafta sonra cilt üzerinde belirmeye başlayacaktır. Saç nakli yapıldıktan 6 ay sonra saçlar göz dolgunluğuna erişecek sıklığa ulaşır, bir yılın sonunda da istediğiniz görünüme kavuşacaktır.

13. Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç ekimi ertesi gün ilk yıkama klinikte yapılır. Tekrar bantlanır. Evde 2 saatte bir etkili alan ıslatılır (klinikten verilen serumla). Operasyon sonrası ilk gün dinlenilir; baş 2 yastıkla desteklenir. Operasyonun 3. günü klinikte ikinci yıkama yapılır.

2 hafta her gün iki kez yıkama işlemine evde devam edilir. İlk 2 hafta, yıkamalarda reçete edilen şampuan kullanılır. İlk 2 hafta, akşamları 10 dk. reçete edilen losyon uygulanır. Saç ekimi sonrası antibiyotik ve ağrı kesici düzenli kullanılır.

14. Saç Ekimi Sonrası Saçların Ömrü

Saç nakli yapılan bölgedeki saçların ömrü ömür boyudur; iki kulağımız arasında kalan bölgedeki saç kökleri genetik olarak dökülmemeye ayarlanmıştır. Bir ömür boyu saç üretirler, ekilen bölgede de aynı genetik özellikleri taşıyacağı için yeni ekildikleri alanda da dökülmeye rastlanmaz. Şu an için dünyada saç ekiminde yeni bir yöntem söz konusu değildir ancak ileriki yıllarda saç klonlama hayata geçirildiği takdirde saçlı bölgeden alınan bir kaç adet saç teli gerekli ortamda klonlanabilecek ve saçsız alana ekilecek duruma getirilecektir.

Yalnız bu konu hakkında bir çok araştırma olmasına rağmen hayata geçirilememiştir. Umuyoruz ki saç ekimi merkezleri bu olay hayata geçtiğinde çok daha verimli yüz güldürücü sonuçlara imza atacaktır. Çünkü görünen o ki şu an bir çok hastada yeteri kadar ense civarında saç kılı bulunmamakta ve gerekenden az miktarda saç ekimi yapılmakta ve bazı durumlarda istenilen sonuç maalesef alınamamaktadır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.