Saç Ekiminde Şok Dökülme

0
10453

Saç Ekiminde Şok Dökülme; Şok dökülme saç ekimi sonrasında gelişen geçici bir saç dökülmesidir. Saç ekimi operasyonundan 30 – 40 gün sonra gelişen şok dökülme dönemi başlar. Operasyonda ekilen saç köklerinin bir kısmı şok dökülme evresinde dökülür. Saç deriye açılan kanallar küçük kesiler halinde de olsa sonuç itibari ile bir kafa travmasıdır.

Saç köklerinin alımı esnasında da bir kafa travması oluşmaktadır. Bu travma sonucu ile greftler bir kendini korumak için uyku dönemine girerler, saç kökleri içeride kalır yani deri altında kalır ancak derinin üstünde kalan kısımlar dökülmeye başlar. Ekim sonra oluşan şok dökülme her ne kadar endişe edilecek bir durum olmasa da saç ektiren kişiler tarafından bunu kabullenmek oldukça zordur. Şok dökülme saç kökü alınan veya saç ekilen her iki bölgede de gelişebilir.

Saç ekimi sonrası şok dökülme kalıcı ya da geçici iki durumda gelişmektedir.

Şok dökülmede oluşan kalıcı dökülme, genellikle büyük bisturi uçları ile yapıla saç ekimi operasyonlarında görülmektedir. Büyük bıçaklarlar kanallar açıldığında, mevcut damar yapısına zarar verildiği için beslenme bozulur ve kalıcı greft hasarı yaşanması söz konusudur.

Geçici şok dökülme

Bu durum genellikle bireyler arasında farklılık göstermektedir. Bazı inşalarda çok az bir düzeyde yaşanırken bazılarında ise neredeyse tamamına yakın şok dökülme söz konusudur. Saç ekimi uygulamasında 3 ay sonra şok dökülme evresinde dökülen saç kökleri tekrar çıkar.

Şok dökülmeye etkileyen bazı faktörler vardır.

  • Saç köklerinin yerleştirilmesi için açılan kanallar ne kadar küçük olursa, şok dökülmedeki oran o kadar az olur.
  • Aşırı derecede sık yapılan saç ekimi uygulaması da şok dökülmeyi artırabilir.
  • Saç ekimi için kanallar saçların çıkış yönüne göre açılırsa, şok dökülme oranı azalacaktır.
  • Mega seans yönteminde yüksek sayılarda saç kökü alımı ve saç nakline bağlı olarak şok dökülme oranı artacaktır.
  • Kafa derisi ince olan kişilerde şok dökülme oranı yüksek olacaktır.

 

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.