Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler

4
4690

Saç ekimi operasyonu sonrası saç ekimi merkezinden taburcu olan hasta, rahat bir ortamda istirahat etmelidir. Saç ekimi yaptıran kişiler doktorlarının da tavsiyelerine uyarak evinde istirahat sırasında yatağında yatarken, alın kısmına ve göz kapaklarının üst kısımlarına buz koyarak saç ekimi operasyonu sonrası morluklar ve kızarıklıkları bir nebze alt seviyeye düşürebilir.

Saç ekimi işlemi sırasında uygulanmış yani damardan verilmiş antibiyotiklere ilaveten evde ağrı kesici ve antibiyotik kullanılması gerekmektedir. İstirahat boyunca kişilerin dışarı çıkmaması, kendilerini yormaması, ağır gıda tüketimi tüketmemesi ama gıdasız kalmamaları da bi bu kadar önemlidir. Minerali ya da vitamini yüksek olan yiyecekler veya meyve ağırlıkla ürünler bol bol tüketmelidirler.

Kısa bir özetleme yapmamız gerekirse kişilerin saç ekimi operasyonu sonrasında geçen süre içerisinde plastik saç ekimi uzmanlarının tavsiye ettiği, ilaç kullanımı esaslarına mutlak anlamda uymaları, istirahat etmesi ve uzmanların belirtmiş olduğu tarihten ne önce ne sonraki tarihlerde kesinlikle kontrollere gelmesi önemlidir.

Saç Ekimi Operasyonu Ne Kadar Sürer ve Aşamaları Nelerdir?
Saç ekimi merkezlerindeki ortamda ekim operasyonu ortalama genel itibariyle 5 saat sürmektedir. Geçen süre zarfı içerisin de saç kökleri 1650 ila 2000 arasında grefti ekme anlamına gelmektedir. Bundan daha aşağısında yapılan, greft sayısı az olan uygulamalar daha kısa sürmektedir. Bir seans üzerinde 2000 greft üzerine çıkan seanslar da bu süre biraz daha uzamaktadır.
Saç ekimi ameliyatı 3 aşamadan oluşur.
Ameliyatın birinci aşaması dokunun alındığı dönemdir. Bu süre içerisinde lokal anestezi ile oluşturulmuş olan ve teknolojik cihazların yardımı ile tek tek ve köklere ayrıştırılır. Buda birinci aşamayı oluşturur.
İkinci aşamaya geçmeden önce hasta kısa bir mola verir. İkinci aşamadan sonra yaklaşık gecen süre 2 saattir. Hastanın ikinci molasında ise vermiş olduğu molada hastanın kan şekerini yükseltmek için şeker içerikli yiyecekler ve içecekler verilir ve ardından ikinci aşama için ameliyathaneye geçilmektedir.
Yapılmış olan plana göre, ön saç izinin çizildiği saç köklerinin ekileceği delikleri açmaktır. Ve son aşama olan üçüncü aşama ise greftlerin saç köklerine ekim aşamasıdır. Daha önce alınan özel sıvı içinde bekleterek korunan greftlere ikinci aşamada açılan deliklere saç köklerinin yerleştirme işlemine başlamaktadır. Bu üç aşamanın ortalama süresi 4.5 ile 5 saat arasında sürmektedir.

4 YORUMLAR

  1. hocam selamlar ben 3 gün önce saç ekimi yaptırdım. ilk 3 gün hastanede yıkamam yapıldı zaten. ama sonra yıkamalarımı ben yapmaya başladım. bugün de 2. yıkamamı gerçekleştirdim.losyon olarak bepanthol verdiler ama özellikle ekilen bölgeye tatbik ederken ve temizliğini yaparken zorlanıyorum ve köklere zarar vermekten çekiniyorum.başka bi alternatif olabilir mi veya hiç tatbik etmesem de 7-10 gün içinde kabuklanmalar kendiliğinden dökülür mü? cevaplarsanız çok sevinirim teşekküğr ederim. hayırlı günler.

  2. merhabalar. ben 1,5 ay önce ekim yaptırdım. şimdilik gayet de memnunum. sigara zaten içmiyorum. ancak 1. aydan itibaren nargile içmeye başladım. bunun bir zararı olabilir mi acaba? gün aşırı içiyorum.

  3. özcan arkadaşım ben de nargileciyim. saç ekimi yaptırırken de çok araştırmıştım. bir ay gibi bir süre de geçmmiş üstünden . herhangi bir sakıncası yok bence. ben de içmiştim. geçmiş olsun.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.